Collection: Language Arts Together
Bring your kids together for literature-based lessons that nurture comprehension, communication, and confidence. Language Arts Together units anchor your homeschool in meaningful stories—while weaving in age-appropriate writing assignments, grammar, and discussion prompts. With built-in flexibility and minimal prep, you can teach multiple ages at once and build strong language skills through books you’ll actually enjoy reading.
-
The Hobbit Middle School Language Arts Together
Regular price $24.00 USDRegular priceUnit price / per -
Charlotte's Web Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
The Tarantula in My Purse Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
The Lion, the Witch, and the Wardrobe Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
Because of Winn-Dixie Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
The Giver Middle School Language Arts Together
Regular price $24.00 USDRegular priceUnit price / per -
A Single Shard Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
Farmer Boy Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
A Place to Hang the Moon Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
Roll of Thunder Hear My Cry Middle School Language Arts Together
Regular price $24.00 USDRegular priceUnit price / per -
Twenty One Balloons Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
Homer Price Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
The Silver Chair Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
The Wild Robot Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
The Trumpet of the Swan Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
The Magician's Nephew Language Arts Together
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per